Міфи про БАДи

Часи традиційних весняних авітамінозів давно пройшли. У 21 столітті людина відчуває найжорстокіший вітамінний голод круглий рік. Вчені кафедри гігієни харчування Карагандинської державної медакадемії щороку обстежують тисячі жителів. І переконуються: махровий полігіповітаміноз охопив всі групи населення, всі професійні і вікові прошарки. Домогосподарки і металурги, студенти і першокласники, старі й діти, жінки і чоловіки — всі однаково страждають від браку вітамінів, мінералів та інших речовин, без яких неможливе нормальне функціонування нашого організма.Тільки один елемент ми отримуємо ізольовано і незалежно — кисень з повітря. Все інше людина вводить в свій організм з харчуванням. Як правильно харчуватися і як заповнювати дефіцит вітамінів? За допомогою професора КГМА, завідувача кафедри гігієни харчування, доктора медичних наук Сергія Терьохіна ми спробуємо перевірити на науковість декілька найбільш поширених народних рецептів.
Міф перший: головне — добре харчуватися. Народна мудрість: всі хвороби від нервів, сьогодні вже не актуальна. Сьогодні вчені більше схильні до думки, що всі хвороби від харчування. Ми занадто багато їмо. Від цього товстіємо, вболіваємо, старіємо. І найголовніше, ми в цьому не винні. На радість всім товстунам професор Терьохін назвав головного винуватця зайвих кілограмів — науково-технічний прогресс.Сучасна людина енергії витрачає набагато менше, ніж 15-20 років тому.  Науково-технічний прогрес породив парадоксальне явище. Ми стали рухатися менше, але генетично закріплені механізми, що відбуваються в нашому організмі, як і раніше вимагають стандартні обсяги біологічно активних елементів. Можливо, людський організм запрограмований,  на багатогодинне полювання на мамонта, але диван і телевізор не входять до програми — це точно.Прогресс звільнив людину від багатьох енерговитрат, але потреба в мікро-і макроелементах, вітамінах і мінералах залишилася на колишньому рівні. І навіть зросла.  Екосфера забруднюється, стреси частішають. Щоб протистояти цим чинникам організму потрібні все більші обсяги вітамінів і мінералів, щоб своєчасно проводити процеси детоксикації. Наш організм не може відтворювати або синтезувати ні вітаміни, ні мінерали, ні інші елементи. Ми тільки можемо отримувати їх з харчуванням. Традиційним набором продуктів цей недолік сьогодні заповнити вже неможливо. І якщо людина не знаходить іншого способу, він інстинктивно починає збільшувати обсяги їжі, калорійність. Вітамінний дефіцит таким чином він навряд чи заповнить. А ось ожиріння запрацює дуже швидко.
Міф другий: достатньо однієї морквини на день. Нам з дитинства вселяли: середніх розмірів морквина задовольняє добову потребу організму в каротині. Одне яблуко в день захистить від анемії, тому що в ньому стільки заліза, скільки потрібно нам … Крім того, з самого раннього дитинства нам вселялося, що гілочка петрушки з грядки куди корисніше «синтетичних вітамін» з аптеки. Моє покоління виховане з великим пієтетом до свіжим овочам і фруктам.
- Безумовно, свіжі овочі і фрукти дуже корисні, — говорить професор Терьохін. — У них багато харчових волокон. Зокрема, якщо ми говоримо про яблуко. Але що стосується вітамінів … Їх вміст настільки мізерний, що й можна сказати, їх там і немає. У яблуці середніх розмірів вагою близько 200 грам міститься 10 міліграмів вітаміну С. За умови, що це натуральне яблучко, дозріле на натуральному дереві і з’їдене буквально з гілки. Добова потреба людини у вітаміні С — 120 міліграмів. Тобто нам треба щодня з’їдати не одне яблучко. А 2-3 кілограми. Хто вважає, що краще пити яблучний сік, теж помиляється, так як доведеться випивати не менше трьох літрів соку. За умови, що і яблука, і сік будуть натуральними. Щоб отримати добову норму вітаміну групи В потрібно з’їдати в день півтора кілограм хліба або один кілограм нежирного м’яса. Ну і так далі. Цей список джерел натуральних вітамінів можна продовжувати довго. Але суть одна: сучасна людина не може отримувати з продуктів весь комплекс макро і мікроелементів, необхідний для підтримки здоров’я. Вихід один: іти в аптеку за синтетичним вітаміном!
- Сергій Петрович, а як же наші прабабусі і прадідусі обходилися тільки живий аптекою з грядки і при цьому на здоров’я не скаржилися?
- Наші прабабусі і прадідусі вживали інші продукти. Овочі з грядки, фрукти з гілки. Хліб грубого помелу. Нерафінована олія. Мед. Сучасні технології обробки продуктів змінили їх суть і зміст. Сучасні аграрні технології теж змінилися. На продуктах це відбилося в гіршу сторону.
Яблука, апельсини, вирощені за сучасними технологіями містять вітаміну А на 60 відсотків менше, ніж їхні попередники, вирощені з звичайних садах півстоліття тому. Нинішня листова капуста майже позбавлена ​​кальцію. Майже наполовину знизилося вміст заліза у зелені. Всі технології спрямовані в першу чергу на збереження продукту. Наші предки свіжі яблука їли восени. А взимку ласували варенням і моченими яблучками. Ми їмо свіжі яблука круглий рік. Генетично модифікований фрукт зберігається роками, не псується. Його навіть хробак не їсть. А ми їмо.
- Навколо модифікованих продуктів суперечки не вщухають. Ваша думка про генетичні мутантів?
- У науковій літературі поки не з’явилося однозначних думок, що генетично модифіковані продукти небезпечні для здоров’я. Але ставлення до продукту, скажімо так: насторожене. Бо невідомо, як це позначиться на наступних поколіннях. Я за вільний вибір. На заході, в буржуйських країнах, на всіх продуктах обов’язково вказується: натуральний він або модифікований. Інакше фірма буде мати великі неприємності. Напевно, на сьогоднішній день це єдине правильне і можливе компромісне рішення.
Міф третій: всі біди від БАДів
- Сергій Петрович, головне питання: як сучасній людині заповнювати нестачу вітамінів? Як ви самі підтримуєте своє здоров’я?
- Єдиний вихід — вводити в свій раціон біологічно активні добавки — Бади. Сьогодні це єдине доступне і оптимальний засіб, здатне вирішити проблему полігіповітамінозу.
- А Ви самі вживаєте БАДи?
- Обов’язково. Як фахівець у цій галузі скажу: приймати БАДи потрібно обов’язково. Але 1-2 місяці — марно. Мінімум півроку. Але краще постійно. Вони повинні стати обов’язковим елементом вашого харчування, як добавка до щоденної їжі. Американці вже більше 20 років жодного продукту не випускають без додавання елементів. У нас поширена тільки йодована сіль.
- Навколо БАДів не менше суперечок, ніж навколо модифікованих продуктів. Не проходить і дня без чергових викриттів диво-добавок, які виявилися на ділі пустушкою в кращому випадку і отрутою в гіршому.
- Безконтрольне поширення БАДів, на превеликий жаль, сильно дискредитувало продукт. БАДи хлинули на наш ринок ніким і нічим не контрольовані. Продавці експлуатували головну тему: зниження ваги, засіб для схуднення! Під цією маркою продавалося все що завгодно: від звичайних проносних зборів до глистів. Тайські таблетки для схуднення містили яйця гельмінтів. Людина ковтав їх і всередині у нього починав розвиватися ненажерливий стрічковий черв’як. Природно пацієнт худнув на очах. Результат, так би мовити на обличчя. Про наслідки можете здогадатися самі. І це теж підносилося як біологічні добавки. На такому тлі, звичайно, важко відновлювати реноме.
Період безконтрольності над поширенням харчових добавок тривав дуже довго. І сьогодні ця сфера все ще в стадії становлення. Ринок пересичений. Десятки фірм день і ніч пропонують сотні видів продуктів. Чи всі вони гарні? Звичайно, ні. У цьому морі чимало фальшивок і пустушок. Нещодавно ми виявили таку пустишку, що виявилася при перевірці сумішшю глюкози, валер’янки і м’яти. А подавався продукт як панацея від всіх захворювань і станів і коштував дуже чималих грошей. Таких прикладів чимало. Потрібна пропаганда, професійна, чесна. Коли мене просять виступити на цю тему, я ніколи не відмовляюся, бо нам необхідно впровадити культуру споживання БАДів.
- Присутність в Бадах унікального особливого рослини, ексклюзивного елемента обов’язково?
- Зовсім ні. Більшість містять досить звичайний список рослин, плодів, коренів, перевірених століттями, історія яких починається з самих давніх часів. У Бадах головне — технологія виробництва. Лікарські рослини, корисні речовини, трави — всім цим людина користувалася споконвіку. Але тільки сучасні технології довели активність і ефективність на високий рівень. Біологічна доступність звичайних трав’яних відварів — 3-5 відсотків. Спиртові настоянки підвищують цей рівень вже до 15-20 відсотків. Сучасні технології, нанатехнологіі, використовувані при виготовленні БАДів, доводять біологічну активність елементів до 90-96 відсотків. Тому вони й називаються біологічно активні добавки.
- А без БАДів нам ніяк не обійтися?
- Ні, ніяк. Без них людина беззахисна. Біологічно активні добавки — це важливе відкриття 20 століття. Один з найбільш шанованих учених у цій сфері, директор Інституту харчування РАМН, головний дієтолог Росії, академік Віктор Тутельян сказав: здоров’я нації залежить від використання БАДів. Я на сто відсотків згоден з ним.

Якщо Вам сподобалось поділіться в соцмережах

Опубликовать в Google Buzz
Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в LiveJournal
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс

Комментарии запрещены.